Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Začátek roku je tradičně spojen s vyjednáváním o platech a mzdách zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách. Letošní situace ve zdravotnictví je však mimořádně složitá. Úhradová vyhláška pro rok 2025 zvýšila nemocnicím úhrady v průměru pouze o 1,2 %, což je zcela nedostatečné. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR na tento problém opakovaně upozorňoval ministra zdravotnictví Vlastimila Válka s varováním, že nedostatečné financování povede nemocnice do ztrát. Ministerstvo však argumentovalo, že nemocnice mají využít své finanční rezervy.
Jaká je realita? Odbory z mnoha nemocnic obchodních společností hlásí, že zaměstnavatelé neplánují žádné zvýšení mezd, což je v současné personální krizi nepřijatelné. Situaci je proto třeba řešit nejen se zaměstnavateli, ale také se zřizovateli nemocnic.
Sestra specialistka v Praze má až o 15 000 Kč měsíčně více
V úterý 7. ledna se proto na Krajském úřadě Středočeského kraje setkali zástupci odborových organizací z krajských nemocnic (Mladá Boleslav, Kolín, Kutná Hora, Vojkovice, Kladno a Příbram) s hejtmankou Petrou Peckovou a statutárním náměstkem hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavlem Pavlíkem. Jednání se zúčastnila také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.
Odboráři na jednání poukázali na neudržitelnou personální situaci v nemocnicích a sdělili, že požadují navýšení mzdových tarifů o 10 %. Upozornili, že mzdové tarify zdravotních sester-specialistek jsou ve středočeských nemocnicích až o 15 000 Kč nižší než v pražských příspěvkových organizacích. Nemocnice tak nejsou schopny konkurovat na trhu práce v regionu – průmyslové podniky často nabízejí lepší výdělky než zdravotnictví. Mnoho zdravotníků také zvažuje změnu pracovního místa, dojíždění do Prahy se vyplatí.
Jaký dopad to bude mít na region? Bude se prodlužovat čekání na péči, může nastat změna ve struktuře péče, kterou zaměstnanci ani pacienti nechtějí. Odboráři deklarovali, že chtějí zachovat kvalitní a dostupnou zdravotní péči ve středočeských nemocnicích, ale upozorňují, že bez navýšení mezd to není možné. Navrhli, že pokud nemocnice nemají dostatek prostředků, mohl by jim kraj poskytnout finanční podporu, jako to dělají jiné kraje.
Hejtmanka Pecková i náměstek Pavlík uznali, že situace je vážná. Informovali, že Středočeský kraj rovněž nesouhlasí s úhradovou vyhláškou, přičemž průměrné zvýšení úhrad pro krajské nemocnice činí pouze 0,7 %. Kraj také podpořil ústavní stížnost Asociace českých a moravských nemocnic a čeká na její výsledek. Přestože kraj chápe očekávání zaměstnanců, jeho možnosti jsou omezené – Středočeský kraj má jednu z nejnižších částek příjmů na obyvatele v rámci rozpočtového určení daní.
Odbory na závěr jednání zopakovaly, že jejich minimální požadavek je navýšení mzdových tarifů o 1400 Kč, stejně jako byly zvýšeny platové tarify. Zástupci kraje a odboráři se shodli na tom, že je ještě prostor k dohodě – kolektivní smlouvy většiny nemocnic jsou platné do konce března. Další jednání je naplánováno na konec února. Uvidí se, zda jsou krajští politici zodpovědnější než vládní.
Národní úroveň – déjà vu roku 2013
Jak dodává předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková, situace připomíná rok 2013, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger nedodržel podepsané Memorandum. Také tehdy nemocnice dostaly vyšší platové tarify, ale úhrady za péči byly sníženy o téměř 3 miliardy korun, což nemocnice přivedlo do dluhů.
Podobnou cestou se vydal současný ministr Vlastimil Válek, který nedodržel dohodu z prosince 2023 podepsanou za účasti premiéra. Většina závazků z této dohody nebyla splněna a zdravotníci se cítí podvedeni.
Předsedkyně Žitníková zdůrazňuje, že „situace je vážná, stát je nečinný, a proto odbory připraví celostátní akce. Není možné dál čekat. Je normální požadovat, aby bylo naplněno to, co bylo písemně dohodnuto.“